WELLBEING - A jóllét koncepciójának elterjesztése a Visegrádi Régió egészségügyi és közszférájában
A versenyképesség legfontosabb meghatározói minden szervezet életében az emberek. Jólétük az EU és az ENSZ 2030-ig szóló fenntartható fejlődési menetrendjének egyik fő célja. Az egészségügybe és a szociális védelembe való befektetés fontosságát a Világbank, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az IMF és a WHO is elismerte. A jóléti politika kiemeli a szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférés, a munkahelyi egészségvédelem és biztonság, a tisztességes munkakörülmények, az esélyegyenlőség, a nemek közötti egyenlőség és a társadalmi befogadás biztosításának fontosságát, mint olyan intézkedéseket, amelyek lehetővé teszik az emberek számára, hogy teljes mértékben kiaknázzák lehetőségeiket. A jólét különösen fontos szerepet játszik az orvosi egyetemeken, ahol a hallgatók és a munkavállalók még inkább ki vannak téve a stressznek. Az orvosképzés közvetlenül hozzájárulhat a hallgatók szorongásának kialakulásához, és ez katasztrofális következményekhez vezethet, mint például a tanulmányi teljesítmény és a kompetencia csökkenése, kiégés, orvosi hibák és az orvosképzésből való kilépés. Emellett számos tanulmány kimutatta, hogy az egészségügyi szakemberek személyes példamutatása jelentős hatással van a velük kapcsolatba kerülők attitűdjére és egészségmagatartására. A projekt ezért az orvostanhallgatók (leendő orvosok) és a munkavállalók jólétének biztosítására összpontosít egy transznacionális mentorprogram kidolgozásával és a tapasztalatok megosztásával az orvosi és a közszférában. Hosszú távon a projekt túlmutat a célcsoportokon, és hozzájárul a lakosság egészségtudatosságának javításához is.
A jóléti program mindenkinek lehetőséget ad a fizikai és mentális egészség megőrzésére. Mivel egy kar eredményeit nagyban befolyásolják a szervezet munkatársai és hallgatói, szeretnénk több lehetőséget adni a visegrádi régió polgárainak, hogy együtt alakítsák ezt a közösséget, teret adva a közösségi igényeknek és elképzeléseknek. A jóllét koncepciója jövőképet ad az emberi erőforrások fejlesztéséhez. A fő cél az, hogy az egészségügyi iskolákban, az egészségügyi intézményekben és a szociális szolgáltatások adminisztrációjában dolgozó és tanuló emberek büszkén és örömmel dolgozzanak és tanuljanak, fizikailag és szellemileg jól érezzék magukat egy közösség részeként, és pozitívan befolyásolják a többi embert az egészséghez való hozzáállásukban. Ezt a jó gyakorlatot a VR számos más szervezete és vállalkozása is át fogja adni.
Projektpartnerek:
Charles Egyetem, Csehország
Comenius Egyetem Pozsony, Szlovákia
Gdanski Orvosi Egyetem, Lengyelország
A projekt céljai:
- a hallgatók, a személyzet és a polgárok jólétének támogatása;
- e közösségek környezetének minőségi javításának elősegítése;
- a polgárok ösztönzése a proaktivitásra, a szinergiában való együttműködésre, az innovációra és a kreatív öröm megtapasztalására.
Tevékenységek:
1, A korábbi programok tapasztalatainak megosztása a nyitórendezvényen.
2, Igényfelmérés (fizikai infrastruktúra, közösség, környezet).
3, Egy transznacionális mentorprogram közös kidolgozása.
4, Közös online képzés, a mentorok kijelölése és képzése a mentorprogram alapján.
5, Az eredmények terjesztése az érdekeltek széles köre számára a zárórendezvényen és a közösségi médián keresztül.