WELLBEING - A jóllét koncepciójának elterjesztése a Visegrádi Régió egészségügyi és közszférájában
A versenyképesség legfontosabb meghatározói minden szervezet életében az emberek. Jólétük az EU és az ENSZ 2030-ig szóló fenntartható fejlődési menetrendjének egyik fő célja. Az egészségügybe és a szociális védelembe való befektetés fontosságát a Világbank, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az IMF és a WHO is elismerte. A jóléti politika kiemeli a szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférés, a munkahelyi egészségvédelem és biztonság, a tisztességes munkakörülmények, az esélyegyenlőség, a nemek közötti egyenlőség és a társadalmi befogadás biztosításának fontosságát, mint olyan intézkedéseket, amelyek lehetővé teszik az emberek számára, hogy teljes mértékben kiaknázzák lehetőségeiket. A jólét különösen fontos szerepet játszik az orvosi egyetemeken, ahol a hallgatók és a munkavállalók még inkább ki vannak téve a stressznek. Az orvosképzés közvetlenül hozzájárulhat a hallgatók szorongásának kialakulásához, és ez katasztrofális következményekhez vezethet, mint például a tanulmányi teljesítmény és a kompetencia csökkenése, kiégés, orvosi hibák és az orvosképzésből való kilépés. Emellett számos tanulmány kimutatta, hogy az egészségügyi szakemberek személyes példamutatása jelentős hatással van a velük kapcsolatba kerülők attitűdjére és egészségmagatartására. A projekt ezért az orvostanhallgatók (leendő orvosok) és a munkavállalók jólétének biztosítására összpontosít egy transznacionális mentorprogram kidolgozásával és a tapasztalatok megosztásával az orvosi és a közszférában. Hosszú távon a projekt túlmutat a célcsoportokon, és hozzájárul a lakosság egészségtudatosságának javításához is.
A jóléti program mindenkinek lehetőséget ad a fizikai és mentális egészség megőrzésére. Mivel egy kar eredményeit nagyban befolyásolják a szervezet munkatársai és hallgatói, szeretnénk több lehetőséget adni a visegrádi régió polgárainak, hogy együtt alakítsák ezt a közösséget, teret adva a közösségi igényeknek és elképzeléseknek. A jóllét koncepciója jövőképet ad az emberi erőforrások fejlesztéséhez. A fő cél az, hogy az egészségügyi iskolákban, az egészségügyi intézményekben és a szociális szolgáltatások adminisztrációjában dolgozó és tanuló emberek büszkén és örömmel dolgozzanak és tanuljanak, fizikailag és szellemileg jól érezzék magukat egy közösség részeként, és pozitívan befolyásolják a többi embert az egészséghez való hozzáállásukban. Ezt a jó gyakorlatot a VR számos más szervezete és vállalkozása is át fogja adni.
Projektpartnerek:
Charles Egyetem, Csehország
Comenius Egyetem Pozsony, Szlovákia
Gdanski Orvosi Egyetem, Lengyelország
A projekt céljai:
- a hallgatók, a személyzet és a polgárok jólétének támogatása;
- e közösségek környezetének minőségi javításának elősegítése;
- a polgárok ösztönzése a proaktivitásra, a szinergiában való együttműködésre, az innovációra és a kreatív öröm megtapasztalására.
Tevékenységek:
1, A korábbi programok tapasztalatainak megosztása a nyitórendezvényen.
2, Igényfelmérés (fizikai infrastruktúra, közösség, környezet).
3, Egy transznacionális mentorprogram közös kidolgozása.
4, Közös online képzés, a mentorok kijelölése és képzése a mentorprogram alapján.
5, Az eredmények terjesztése az érdekeltek széles köre számára a zárórendezvényen és a közösségi médián keresztül.
WELLBEING - Promoting the wellbeing concept at medical and public sector of the Visegrad Region
The most important determinants of competitiveness in the life of every organisation are people. Their well-being is a principal aim of the EU and the UN’s 2030 Agenda for Sustainable Development. The importance of investing in health & social protection has also been recognised by the World Bank Group, the International Labour Organization, the IMF and the WHO. Wellbeing policy highlight the importance of ensuring access for social services, occupational health and safety, decent working conditions, equal opportunities, gender equality and social inclusion as measures to enable people to reach their full potential. Well-being plays a particularly important role at medical schools, where students and employees are even more exposed to stress. Medical education can directly contribute to the development of psychological distress in students, and this can lead to catastrophic consequences such as impaired academic performance and competency, burnout, medical errors and attrition from medical school. In addition, several studies have demonstrated that the personal example set by health professionals, has a significant impact on the attitudes and health behaviour of those they come into contact with. The project will therefore focus on ensuring the well-being of medical students (future doctors) and workers by developing a transnational mentoring programme and sharing experiences with the medical and public sectors. In the long term, the project will go beyond its target groups and will also contribute to improving the health awareness of the general population.
The well-being programme gives everyone the opportunity to maintain physical and mental health. As the results of a Faculty are largely influenced by the staff and students of the organisation, we want to give more opportunities to the citizens of the Visegrad region to shape this community together, giving space to community needs and ideas. The concept of well-being provides a vision for human resources development. The main goal is to ensure that people working and studying in medical schools, health care institutions and social services administration feel proud and happy to work and learn, feel physically and mentally well as part of a community, and positively influence other people in their attitudes towards health. This good practice will be passed on to many other organisations and businesses of the VR.
Project partners:
Comenius University Bratislava
Project goals:
- supporting the well-being of the students, staff and citizens;
- facilitating the quality improvement of the environment of these communities;
- encouraging citizens to be proactive, work in synergy, innovate and experience creative joy.
Activities:
1, Sharing experiences of past programs at the kick-off event
2, Need assessment (physical infrastructure, community, environment)
3, Joint development of a transnational mentoring program
4, Joint online training, to appoint and train the mentors on the basis of the mentoring program
5, Disseminating results for wide range of stakeholders at closing event and via social media