Ugrás a tartalomra

Igazságos Átállás Alap (Just Transition Fund)

Projekt azonosító
-
Projekt címe

Just Transition Fund

Projektmenedzser neve, elérhetősége
Borkovits Balázs, borkovits.balazs@pte.hu, +36 30 4961880
Szakmai vezető neve, elérhetősége
Huba-Varga Nikolett
Projekt teljes költségvetése
-
PTE teljes költségvetése
-
Projekt kezdési dátum
Projekt zárási dátum
Koordinátor
Trinomics

Partnerek
Mickolci Egyetem, Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont, Energiaklub
Általános leírás

Az Igazságos Átmenet Alap a kohéziós politika pénzügyi eszköze, amelynek célja, hogy támogatást nyújtson a klímasemlegességre való átállás folyamatából adódóan súlyos társadalmi-gazdasági kihívásokkal szembesülő területeknek. Az Igazságos Átmenet Alap elő fogja segíteni az európai zöld megállapodás végrehajtását, amelynek célja, hogy az EU 2050-ig klímasemlegessé váljon.

Az Európai Bizottság 2019. decemberben elfogadta az európai zöld megállapodásról szóló közleményt, amely meghatározta az új uniós növekedési politika megvalósításának ütemtervét. Az európai zöld megállapodás részeként és az uniós klímasemlegesség céljának hatékony és méltányos módon történő elérése érdekében az Európai Bizottság javaslatot tett egy igazságos átmenetet támogató mechanizmus létrehozására, amely magában foglalja az Igazságos Átmenet Alapot is. Kimondta, hogy az igazságos átmenetet támogató mechanizmusnak azokra a régiókra és ágazatokra kell összpontosítania, amelyeket az átállás a fosszilis tüzelőanyagoktól – többek között a széntől, a tőzegtől és az olajpalától – vagy kibocsátásintenzív ipari tevékenységeiktől való függőségük okán a leginkább érint.

A mechanizmus alapját három pillér képezi:

  • az Igazságos Átmenet Alap;
  • az InvestEU programon belüli célzott rendszer;
  • az Európai Beruházási Bank által biztosított közszektor-hitelezési eszköz további beruházások mozgósítására az érintett régiókban.

Az Igazságos Átmenet Alap elsősorban vissza nem térítendő támogatásokat nyújt. Az InvestEU-n belüli, az átmenetet szolgáló célzott rendszer a magánberuházások bevonására összpontosít. Az Európai Beruházási Bank tevékenységeinek közfinanszírozást kell mozgósítaniuk.

Az Igazságos Átmenet Alapon keresztül nyújtott támogatás elsősorban az éghajlatvédelmi átállásban leginkább érintett területek gazdasági diverzifikációjára, valamint az ilyen területeken dolgozó munkavállalók és álláskeresők átképzésére és aktív munkaerőpiaci befogadására összpontosít. Az igazságos átmenetet támogató mechanizmus másik két pilléréhez tartozó beruházások támogathatósági kritériumai szélesebb körűek, hogy támogatni lehessen az energetikai átmenettel kapcsolatos tevékenységeket is.

Az Igazságos Átmenet Alap alapvető eszköz a klímasemlegességre való átállás által leginkább érintett területek támogatására és a regionális egyenlőtlenségek növekedésének kiküszöbölésére. Fő célja az átállás hatásának enyhítése a helyi gazdaság diverzifikációjának és korszerűsítésének finanszírozásával és a foglalkoztatásra gyakorolt negatív következmények mérséklésével. Céljainak elérése érdekében az Igazságos Átmenet Alap olyan területeken támogat beruházásokat, mint a digitális összeköttetések, a tisztaenergia-technológiák, a kibocsátások csökkentése, az iparterületek rehabilitációja, a munkavállalók átképzése és a technikai segítségnyújtás.

Az Igazságos Átmenet Alap végrehajtása megosztott irányítási szabályok alapján történik, ami a nemzeti, regionális és helyi hatóságokkal való szoros együttműködést jelent. Az Igazságos Átmenet Alapból nyújtott támogatáshoz való hozzájutás érdekében a tagállamoknak az igazságos átmenetre vonatkozó területi terveket kell benyújtaniuk. Ezek a tervek meghatározzák az átállásból eredő gazdasági és társadalmi hatások alapján a konkrét beavatkozási területeket. E terveknek különösen figyelembe kell venniük a munkahelyek várható megszűnését és a legtöbb üvegházhatást okozó gázt kibocsátó ipari létesítmények termelési folyamatainak átalakítását.

Az Igazságos Átmenet Alap valamennyi tagállamnak támogatást nyújt. Az elosztási kritériumok alapját a magas szén-dioxid-intenzitású régiók ipari kibocsátásai, az ipari foglalkoztatás, a szén- és lignitbányászatban való foglalkoztatás, a tőzeg- és olajpala-termelés, valamint a gazdasági fejlettség szintje képezi.

Magyarországon az Igazságos Átmenethez kapcsolódó pályázati felhívások a KEHOP Plusz operatív program 5. prioritása alatt jelennek meg 2024 őszétől.

Főbb kategóriák (futó projektjeink)
Horizon Europe
Pályázatfigyelés