TWAC - THz Wave Accelerating Cavity for ultrafast science

Dr. Hebling János, hebling@fizika.ttk.pte.hu
3 198 152 EUR
634 250 EUR
Centre national de la recherche scientifique (FR)

ITEOX (FR), Deutsche Elektronen-Synchrotron DESY (DE), University of Pécs (HU)

A részecskegyorsítók széles alkalmazási körben elsődleges fontosságú eszközöknek számítanak, mint például az alapvető részecskefizika, magfizika, fényforrások, képalkotás, neutronforrások, nukleáris hulladék transzmutációja. Nap mint nap használják rakományvizsgálatra, orvosi diagnosztikára és sugárterápiára is világszerte. Az elektron a legkönnyebben előállítható és manipulálható részecske, ami páratlan energia/költség arányt eredményez. Mindazonáltal sürgető és növekvő igény van a gyorsítók lábnyomának csökkentésére, hogy csökkentsék költségeiket és környezeti hatásukat. A részecskeenergiát felfelé nyomó gyorsuló hullámot tartó új struktúra kidolgozását javasoljuk, amely lehetővé teszi a femtoszekundumos léptékű elektroncsomóhoz való hozzáférés demokratizálását az ultragyors jelenségek vizsgálatához. Ez a mérete és súlya alapján könnyű és kompakt gyorsító például lehetővé teszi, hogy robotkarra szerelhető legyen, hogy a páciens körül mozoghasson orvosi alkalmazásoknál vagy anyagvizsgálatnál ipari alkalmazásoknál.

Horizon Europe