SYStem - Share Your Soils

Share Your Soils

Nagy-Véber Veronika, nagy-veber.veronika@pte.hu
Dr. Czigány Szabolcs, czigany@gamma.ttk.pte.hu
Nicolaus Copernicus University in Torun (PL)

Universytet Przyrodniczy We Wroclawiu (PL); Latvijas Lauksaimniecibas Universitate (LT); Universita Degli Studi di Sassari (IT); Ceska Zemedelska Univerzita v Praze (CZ); Universidad de Extremadura (ES); Univerza v Ljubljani (SI); Univerytet Przyrodniczy Poznaniu (PL); Eesti Maaulikool (EE), University of Pécs (HU)

A projekt legfőbb célja oktatástechnológia bevezetése talajtanba, egységes globális talajklasszifikáció bevezetése az oktatásba WRB alapon, illetve talajtani mobilapplikáció fejlesztése.

A WRB (World Reference Base for Soil Resources) egy olyan talajosztályozási rendszer, amely megkönnyíti az átjárhatóságot az egyes nemzeti talajklasszifikációs rendszerek között, illetve a kommunikációt az eltérő nyelveket beszélő, és eltérő talajosztályozási rendszereket használó talajtani szakemberek között. A SyStem projekt alapötlete egy olyan szórakoztató oktatási alkalmazás (angolul: edutainment) létrehozása, amely a talajtani osztályozást a WRB-ra alapozza. A mobiltelefonos alkalmazás weblapjára talajszelvények és talajszintek adatai, valamint szelvényfotók kerülnek feltöltésre, illetve a regisztrált felhasználók is ilyen adatokat tölthetnek fel. A telefonos alkalmazás mind online, mint offline funkcióban elérhető lesz. Az applikáció alkalmazóinak interaktív módon lesz lehetőségük egymással kommunikálni és megoszthatják véleményiket a talajfeltárások jellemzőivel, valamint a szelvényleírásokkal kapcsolatban.

A projekt konzorcium 11 oktatási-kutatási intézet és 8 európai ország (Csehország, Észtország, Magyarország, Olaszország, Lettország, Lengyelország, Szlovénia és Spanyolország) talajtani szakértőinek kutatóinak részvételével jött létre. Ezek az országok, bár mind kontinensünkön találhatóak, nagyon eltérő éghajlattal, felszínmorfológiával, felszínhasználattal és természetesen talajtípusokkal rendelkeznek, így nagyon átfogó képet kaphatunk kontinensünk talajtani és természetföldrajzi összetettségéről. A projekt kézzelfogható eredményei, a telefonos applikáció, a talajtani adatbázis(ok) és egy kiadványkötet szabadon elérhető lesz az EU polgárai, és főként az egyetemi hallgatók számára, nem csak a projekt ideje alatt, hanem azt követően is.