DRWO4.0 - Danube Region Wood Industry Transformation Model towards Industry 4.0

Tóth Krisztián, toth.krisztian@pte.hu
Vasvári Gyula Ferenc, vasvari.gyula@mik.pte.hu
1.713.060 EUR
Competence Centre Ltd. for research and development (HR)

Salzburg University of Applied Sciences (AT); KO-FA Association (RP); Wood Industry Cluster (SI); Cultural Innovation Competence Center Association (HU); Bulgarian Furniture Cluster (BG); Cluster of Czech Furniture Manufacturers (CZ); University of Belgrade - Faculty of Forestry (RS); Development Agency of City of Prijedor “PREDA” (BA); Cahul Business Centre (MD); Culmena Ltd, HR; Agency for sustainable development of the Carpathian region (UA); Faculty of Design (SI); University of Pecs (HU)

A Duna régió erdőgazdálkodó iparágának fejlesztése az Ipar 4.0 alkalmazásán keresztül. Ezt az ipar 4.0 átalakulásán keresztül tervezi elérni, mely az erdőgazdálkodásra alkalmazható és reprodukálható modellt hoz létre, mely szükséglet felmérés és -értékelésen, kísérleti akciók létrehozásán és kapacitásépítésen alapul.

INTERREG Duna Transznacionális Program