ODYSSEUS - Coal-to-liquids supply chain integration in view of operational, economic and environmental risk assessments under complex geological settings

847333 (RFCS-2018)

Coal-to-liquids supply chain integration in view of operational, economic and environmental risk assessments under complex geological settings, ODYSSEUS

Tóth Enikő, toth.eniko@pte.hu
Hámorné Dr. Vidó Mária, vido.maria@pte.hu
3.273.433,85 EUR
160.000 EUR(60% EU támogatás, 40% önerő)
Helmholtz Centrum Potsdam, Deutches Geoforschungszentrum (DE)

Technische Universitaet Bergakademie Freiberg DE), Glowny Instytut Gornictwa (PL), University of Leeds (UK), Calamites Mérnöki, Üzleti és Tanácsadó Kft. (HU), DMT GmbH & Co KG (DE), Public Power Corporation S.A. (GR), Ethniko Kentro Erevnas Kai Technologikis Anaptyxis (GR), Pécsi Tudományegyetem (HU)

A pályázat célja az európai, bonyolult földtani helyzetben lévő kőszén készletek hasznosításának kutatása gazdaságosan kinyerhető technológiák ajánlásával. Elérendő cél a szénből folyékony üzemanyaggá való átalakítás a legújabb felszíni technológiák (CTL, CTG) és in situ átalakítási eljárások, mint pl. a telepben tárolt gázok (CSG), felhagyott, és működő bányák üregeiben felhalmozódó gázok lecsapolására (CBM, CMM) és a felszín alatti elgázosítás (UCG) tisztaszén technológiáinak fejlesztése, beleértve a CO2 leválasztást, tárolást és átalakítást (CCS és CCU) is.
A támogatott tevékenységek: Mintagyűjtés és a minták elszállítása a Vasasi bányából a felszíni elgázosítási kísérletekhez laboratóriumi és demonstrációs méretben (15-20t), 3D földtani modell adatrendszerének előkészítése és átadása a modellépítéshez térinformatikai környezetben, szakértői konzultáció és látogatások, anyagvizsgálati mérések végzése, kiértékelése, tanulmányok készítése, kapcsolatépítés, tapasztalatcsere, az eredmények publikálása rendezvényeken és szakmai folyóiratokban.

Horizont 2020