Egészségügyi megközelítések vizsgálata a denevérek által okozott vírusvészhelyzetek megértésére, előrejelzésére és megelőzésére – OneBAT

2020-2.1.1-ED-2023-00256

Göndöcsné Agócs Dóra; agocs.dora@pte.hu
Dr. Kemenesi Gábor; kemenesi.gabor@pte.hu
126 574 700 Ft
126 574 700 Ft
ISTITUTO ZOOPROFILATTICO SPERIMENTALE DELLE VENEZIE (IZSVE)
INSTITUT PASTEUR (IP)
BEWARRANT (BEWH)
UNIVERSITAT DE BARCELONA (UB)
AVVALE S.P.A. (TCE)
AGENCE NATIONALE DE LA SECURITE SANITAIRE DE L ALIMENTATION DE L ENVIRONNEMENT ET DU TRAVAIL (ANSES)
MINISTRY OF AGRICULTURE, RURAL DEVELOPMENT AND ENVIRONMENT OF CYPRUS (MARDE)
THE TRUSTEES OF BOSTON UNIVERSITY (BUMC)
KHARKIV NATIONAL PEDAGOGICAL UNIVERSITY NAMED AFTER G.S. SKOVORODA (KhNPU)
UNIVERSITE LYON 1 CLAUDE BERNARD (UCB – Lyon 1)
THE UNIVERSITY OF SUSSEX (UoS)
PECSI TUDOMANYEGYETEM - UNIVERSITY OF PECS (UP)
UNIVERSITY OF KENT (UoK)

Az elmúlt években számos, denevérekben talált új RNS-vírust hoztak összefüggésbe emberi betegségek megjelenésével. Az emlősök e rendkívül változatos csoportjának megfigyelése során kiderült, hogy a denevérek számos olyan vírust hordoznak, amelyek zoonotikus potenciáljuk miatt további vizsgálatokat érdemelnek. A OneBAT célja az európai denevérekből az emberre vagy háziállatokra történő vírusátterjedés kiváltó okainak vizsgálata, ökológusok, virológusok és modellezők multidiszciplináris konzorciumának segítségével. A OneBAT projekt fel fogja tárni a természetes vírusgazdák, valamint az alkalmi gazdaszervezetek, a kórokozó és a környezet közötti összetett kölcsönhatást, amely alapjaiban meghatározza a fertőző betegségek felbukkanását.

logo

A 2020-2.1.1-ED-2023-00256 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a 2020-2.1.1-ED pályázati program finanszírozásában valósult meg.

logo

Horizon Europe