Ugrás a tartalomra

HABRIA

Projekt azonosító
2018-2.1.5-NEMZ
Projekt címe

E! 12576 HABRIA NEMZETI PROJEKT

Projektmenedzser neve, elérhetősége
Nagy-Véber Veronika, nagy-veber.veronika@pte.hu
Szakmai vezető neve, elérhetősége
Dr. Fülöp József
Projekt teljes költségvetése
86.130.913 HUF
PTE teljes költségvetése
43.999.200 HUF
Projekt kezdési dátum
Projekt zárási dátum
Koordinátor
R&D Ultrafast Lasers Kft. (HU)

Partnerek
Pécsi Tudományegyetem (HU)
Általános leírás

A Közös EU-s kezdeményezésekbe való bekapcsolódás támogatása (2018-2.1.5-NEMZ) pályázati felhívás keretében a PTE konzorciumi partnerként vesz részt a HABRIA elnevezésű projektben. 


A projektet a Kedvezményezettek az Európai Unió EUROSTARS programja keretében létrejött nemzetközi konzorcium tagjaként, az EUREKA Titkárság által E!12576 HABRIA számon jóváhagyott nemzetközi pályázatban foglaltak szerint hajtják végre.


A projekt célja az Európai Unió Eurostars-2 pályázatán támogatásra javasolt E! 12576 HABRIA projekt magyar résztvevői által vállalt kutatás-fejlesztési feladatok megvalósítása. Az Eurostars-2 projekt célja egy 2,1 mikronos hullámhosszon működő, kombinált szállézeres és szilárdtestlézeres technológián alapuló, kompozit anyagok mikromegmunkálására alkalmas lézeres munkállomás kifejlesztése, ami 10 W-os átlagteljesítmény mellett néhány mJ-os lézerimpulzusokat állít elő, akár a ps-os időtartományban. 


A projektben a magyar résztvevők mellett német és osztrák ipari cégek, illetve a Bécsi Műszaki Egyetem (TUW) kutatói vesznek részt. A nemzetközi konzorciumvezető Menlo Systems GmbH a 2005-ban a lézerfizika területén elért úttörő eredményeiért fizikai Nobel díjat nyert prof. Theodor Hansch által alapított spin off vállalkozás.
A nemzetközi projekt során kifejleszteni tervezett lézeres munkaállomás lehetővé teszi az autóiparban és a repülőgépgyártásban használt kompozit anyagok mikromegmunkálását. 


Kiemelten fontos alkalmazás a Pécsi Tudományegyetem kutatócsoportja által kifejleszteni kívánt, 2,1 mikronos hullámhosszon pumpált nagyenergiájú THz-es forrás, ami pl. a biztonságtechnika területén alkalmazott lézeres spektroszkópia új eszköze lehet.


A projekt másik magyar résztvevője az R&D Ultrafast Lasers Kft. A cég feladata a 2.1 mikronos hullámhosszon működő lézeres munkaállomás kifejlesztéséhez szükséges, speciális amplitudó- és fázistulajdonságokkal rendelkező optikai bevonatok megtervezése és minősítése, valamint a minősítéshez szükséges interferometrikus mérőrendszer kifejlesztése és megépítése. További feladata a lézeres munkaállomás fényének flexibilis, kis veszteségű továbbítására illetve a lézerimpulzusok időbeli kompressziórája alkalmas optikai szálátviteli rendszer kifejlesztése.
 

Főbb kategóriák (futó projektjeink)
Eureka Eurostars
Pályázatfigyelés