EuPRAXIA Preparatory Phase Project

Dr. Hebling János, hebling@fizika.ttk.pte.hu
2 490 000 EUR
12 000 EUR
Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (IT)

Consiglio Nazionale delle Ricerche (IT), Elettra Sincrotrone Trieste (IT), Agenzia nazionale per le nuove tecnologie, l'energia e lo sviluppo economico sostenibile (IT), Università degli Studi di Roma "La Sapienza" (IT), Università degli Studi di Roma "Tor Vergata" (IT), Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (FR), Centre national de la recherche scientifique (FR), Thales Las France SAS (FR), Deutsche Elektronen-Synchrotron DESY (DE), Ferdinand-Braun-Institut, Leibniz-Institut für Höchstfrequenztechnik (DE), Forschungszentrum Jülich GmbH (DE), Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf HZDR (DE), Ludwig-Maximilians-Universität München (DE), Wigner Fizikai Kutatóközpont (HU), Szegedi Tudományegyetem (HU), Associação do Instituto Superior Técnico para a Investigação e Desenvolvimento (PT), Fyzikalni Ustav Av Cr V.V.I (CZ), Organisation européenne pour la recherche nucléaire (CH), Institute of Accelerating Systems and Applications (GR), Consorcio para el diseño, construcción, equipamiento y explotación del Centro de Láseres Pulsados Ultracortos Ultraintensos (ES), The Hebrew University of Jerusalem (IL), Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e. V. (DE), Consorcio para la Construcción, Equipamiento y Explotación del Laboratorio de Luz Sincrotrón (ES), Pécsi Tudományegyetem (HU)

Az EuPRAXIA egy kompakt és innovatív, plazma technológián alapuló gyorsítóberendezés, melyet 2021-ben felvették európai prioritásként az ESFRI stratégiailag fontos kutatási infrastruktúrákra vonatkozó ütemtervébe. Az első szakaszban 51 intézetből és ipari partnerből álló konzorciuma egy elektronnyaláb-vezérelt plazmagyorsítót fog építeni Róma közelében, ezáltal innovációt, korszerű tudományos alkalmazásokat és élénk nemzetközi felhasználói közösséget fog biztosítani. A második fázisban az EuPRAXIA egy lézerrel vezérelt plazmagyorsítót épít egy olyan helyszínen, amelyet több lehetőség közül választhatnak majd ki Európából. Az EuPRAXIA az ultragyors tudomány felhasználóit fogja kiszolgálni: nagy felbontású orvosi képalkotással, mélyen behatoló pozitron annihiláció anyagok spektroszkópiájával és speciális szabadelektron-lézerével (FEL). Lenyűgöző lehetőségeket kínál továbbá majd a biomolekulák, vírusok és mikroszkopikus folyamatok kutatásához egyaránt.

Horizon Europe