Az időskori testmozgással foglalkozó, bizonyítékokon alapuló hálózat (PhysAgeNet)
Az időskori mozgásszegény életmód a krónikus és rokkantságot okozó betegségek fokozott kockázatával, korai halálozással és a társadalomra nehezedő jelentős gazdasági terhekkel jár. A fizikai aktivitás (PA) növelése viszont ellensúlyozhatja az öregedés negatív hatásait és csökkentheti az inaktivitás költségeit. Azonban nem minden mozgásforma mindenütt hatékony, és a testmozgásra adott válaszok között egyéni különbségek vannak. Ezért sürgősen szükség van olyan „személyre szabott” mozgásprogramok létrehozására, amelyek megfelelnek a különböző és sokféle idősödő népesség sajátos igényeinek.
E cél felé vezető kritikus lépés a bizonyítékokon alapuló orvoslás (EBM) megközelítése, amelynek keretében azonosítani és kezelni lehetne az öregedéssel és a fizikai aktivitással kapcsolatos alapkutatás és klinikai kutatás koncepcionális kihívásait és buktatóit. Az EBM sikeres alkalmazását az idősebb felnőttek képzésében jelenleg akadályozó, kielégítetlen kutatási és gyakorlati igények és hiányosságok a következők:
1. A különböző célcsoportok számára optimális, megvalósítható és hatékony edzésprogramok tervezéséhez szükséges konszolidált kutatási információk hiánya.
2. A fogyatékkal élő, alacsony jövedelmű és elszigetelt idős felnőttek kizárása mind a kutatási vizsgálatokból, mind az edzésintervenciókból.
3. A hosszú távú, valós körülmények között végzett vizsgálatok hiánya.
4. A technológiai innovációk korlátozott alkalmazása az idősek körében végzett edzésprogramok értékelésére, alkalmazására és fejlesztésére.
AZ NKFI ALAPBÓL MEGVALÓSULÓ PROJEKT.